Teenagery (13–18 let)

Teenager

Preventivní prohlídky pro děti a dorost pokračují dále ve dvouletém intervalu – takže ve 13, 15, 17 a 19 letech. Pro lepší přehled jsme pro vás připravili harmonogram péče o dítě, který obsahuje schéma preventivních prohlídek a informace o prováděných očkováních.

V 19 letech se musí dítě zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé.

Dobrovolné očkování

Klíšťová encefalitida
Pro svého teenagera můžete využít příspěvek od VZP na očkování proti klíšťové encefalitidě.  Příspěvěk je možné čerpat od 16ti let. Dáky příspěvku můžete ušetřit celkově až 800 Kč.

Další očkování
Chcete nechat dítě očkovat proti některým dalším z nehrazených očkování? VZP poskytuje v rámci programu Zdravá rodina příspěvky na očkování proti hepatitidě, klíšťové encefalitidě či meningokokovým nákazám pro děti do 15 let.

Prevence závislostí

VZP již 17 let podporuje preventivní program Řekni drogám ne. V rámci tohoto programu můžete své obavy či problémy konzultovat s řadou odborníků na závislosti všeho druhu, a to na webových stránkách www.reknidrogamne.cz či na facebooku Řekni drogám ne. Na webových stránkách najdete i aktualizovaný seznam kontaktních míst pro řešení aktuálních problémů.

Prevence úrazů

Preventivní kampaně Neriskuj to! je zaměřená na prevenci dětských úrazů při adrenalinových  a nebezpečných sportech. Cílem kampaně, která vznikla za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, je zvýšit povědomí dětí a rodičů o rizicích spojených s provozováním těchto sportů bez ochranných doplňků. více na www.neriskujto.cz.

Zdravá strava teenagerů

Dohadujete se se svým dospívajícím o tom, co jíst nebo nejíst? V rámci programu YesNeYes vám poradíme a vaše ratolesti vhodným způsobem inspirujeme. Speciálně pro naše teenagery připravila VZP interaktivní webové stránky www.YesNeYes.cz  na kterých se spolupodílí řada odborníků z oblasti sportu, tance, vaření a zdravého životního stylu.
Najdete zde řadu receptů na jednoduchá, chutná a zároveň zdravá jídla i spoustu soutěží o pěkné ceny.

Růstové grafy

Mezi nástroje, které pomáhají včas odhalit závažné nemoci a také sledují nadváhu či podvýživu vašeho dítěte, patří percentilové růstové grafy. Odchylka v rychlosti růstu (od standardního vývoje) může být prvním a někdy jediným signálem závažného onemocnění. Růstové grafy nyní najdete v elektronické podobě v Elektronické zdravotní knížce (EZK) v sekci „služby“.

Kvalitní péče a dobrá informovanost

Zjistěte si, zda váš praktický lékař pro děti a dorost je zapojený do programu kvality péče AKORD. Lékaři se přihlášením do tohoto programu VZP zavazují, že si s nimi můžete domluvit přesný termín vaší návštěvy, kdy nebudete čekat déle jak 15 minut, a že vám vyjednají případné návazné vyšetření u specialisty, pokud si to budete přát.

Lékaři zapojeni v programu kvality péče AKORD též vedou vedení elektronickou zdravotní dokumentaci a tím usnadňují komunikaci a zlepšují informovanost mezi lékaři navzájem, omezují tak možnost zdvojování různých vyšetření či indikaci léků, které se navzájem nesnášejí.

Hledejte na dveřích svého pediatra logo programu AKORD.

Elektronická zdravotní knížka

Zvažte také, zda nepořídit svému děťátku Elektronickou zdravotní knížku (EZK). Ta slouží k předávání zdravotních informací mezi lékařem a pacientem a mezi lékaři navzájem. Je možné v ní vést například očkovací kalendář, a tak nikdy nezapomenout na termín nutného přeočkování.

Do takzvaného emergentního datasetu, který je součástí elektronické knížky, je možné zaznamenat důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života. V případě ohrožení do nich může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi, jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace. V nouzových případech tak může EZK pomoci zachránit život vašeho dítěte.

Ostatní výhody a preventivní programy

Více informací najdete v rubrice Výhody a preventivní programy.


© 2011 VZP ČR, Všechna práva vyhrazena