Miminka a batolata (do 3 let)

Miminko a batole

S novým životem přicházejí na svět radosti, ale také celá řada nepoznaných situací a povinností. Jakmile si přinesete miminko z porodnice, měli byste ho do osmi dnů přihlásit ke zdravotní pojišťovně, kde je pojištěna jeho maminka. Pokud jste tak ještě neučinili a nevíte, jak na to, přečtěte si náš návod.

Za registraci vašeho miminka u VZP pro vás máme dárek - VZP výbavičku plnou kuponů od našich partnerů a DVD s praktickými radami, které vám usnadní tuto novou životní etapu.

Připravte se na to, že v prvním roce života budete se svým mimikem chodit často na preventivní prohlídky ke svému pediatrovi, který zjišťuje, zda se miminko vyvíjí, jak má, a provádí potřebná očkování.

Preventivní prohlídky a očkování

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili harmonogram péče o dítě, který obsahuje schéma preventivních prohlídek a informace o prováděných očkováních.

Dobrovolná očkování

Možná nevíte, že prvním plně hrazeným, avšak dobrovolným očkováním v ČR je očkování dětí proti pneumokokovým infekcím. To vaše dítě pomůže ochránit před velmi bolestivým zánětem středního ucha a závažnými invazivními onemocněními způsobenými pneumokoky. VZP zajišťuje pro své pojištěnce plnou úhradu těchto očkovacích látek včetně jejich aplikace. Informujte se u svého lékaře.

Péče o zuby

Nezapomeňte, že až bude vašemu dítěti rok, nastane čas absolvovat první preventivní prohlídku u stomatologa. Stomatologa pak navštěvujte s dítětem dvakrát ročně. Hledáte stomatologa ve svém okolí? Podívejte se na stránky VZP, kde naleznete potřebné instrukce.

 

Kvalitní péče a dobrá informovanost

Zjistěte si, zda váš praktický lékař pro děti a dorost je zapojený do programu kvality péče AKORD. Lékaři se přihlášením do tohoto programu VZP zavazují, že si s nimi můžete domluvit přesný termín vaší návštěvy, kdy nebudete čekat déle jak 15 minut, a že vám vyjednají případné návazné vyšetření u specialisty, pokud si to budete přát.

Lékaři zapojeni v programu kvality péče AKORD též vedou elektronickou zdravotní dokumentaci a tím usnadňují komunikaci a zlepšují informovanost mezi lékaři navzájem, omezují tak možnost zdvojování různých vyšetření či indikaci léků, které se navzájem nesnášejí.

Hledejte na dveřích svého pediatra logo programu AKORD.

Elektronická zdravotní knížka

Zvažte také, zda nepořídit svému děťátku Elektronickou zdravotní knížku (EZK). Ta slouží k předávání zdravotních informací mezi lékařem a pacientem a mezi lékaři navzájem. Je možné v ní vést například očkovací kalendář, a tak nikdy nezapomenout na termín nutného přeočkování.

Do takzvaného emergentního datasetu, který je součástí elektronické knížky, je možné zaznamenat důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života. V případě ohrožení do nich může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi, jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace. V nouzových případech tak může EZK pomoci zachránit život vašeho dítěte.

Ostatní výhody a preventivní programy

Více informací najdete v rubrice Výhody a preventivní programy.


© 2011 VZP ČR, Všechna práva vyhrazena