Netřesky pěstování: Tajemství pro zdravé a odolné rostliny
Nenáročné sukulentní krásky
Netřesky, to jsou skutečné klenoty mezi sukulenty. Nenáročné na péči, odolné vůči suchu a přitom okouzlující svou krásou. Pěstování netřesků zvládne i úplný začátečník a odměnou mu budou bohaté trsy dužnatých listů v mnoha barevných variacích od zelené přes červenou až po stříbrnou. Netřesky milují slunce a propustnou půdu, ideální je pro ně skalky, suché zídky nebo květináče. Stačí jim minimum zálivky, a přesto se vám odmění nádhernými květy v letních měsících. Představte si tu radost, když se z malého výhonku stane během pár let impozantní trs plný života. A co teprve, když vám netřesky rozmnoží vaše děti nebo vnoučata z malých odnoží, které jim s láskou darujete. Pěstování netřesků je zkrátka radost, která se dědí z generace na generaci.
Výběr správného stanoviště
Netřesky, ty odolné a nenáročné rostliny, si zaslouží to nejvhodnější stanoviště, aby mohly naplno ukázat svou krásu. Slunce, to je klíč k úspěchu! Vyberte jim místo, které je po většinu dne zalité slunečními paprsky. Jižní svahy, skalky, suché zídky – to jsou místa, kde se jim bude dařit nejlépe. Právě zde se jim bude nejlépe dařit a odmění se vám záplavou barev svých květů. Představte si tu zářivou krásu žlutých, růžových či červených květů, které rozzáří vaši zahradu! Netřesky jsou jako stvořené pro sušší a dobře propustné půdy. Pokud máte na zahradě těžší jílovitou půdu, nevěšte hlavu! Stačí ji smíchat s pískem nebo drobným štěrkem a máte vyhráno.
Propustná a chudá půda
Netřesky, ty odolné a nenáročné rostliny, si libují v podmínkách, které by mnohé jiné druhy považovaly za nepříznivé. Propustná a chudá půda, která by mohla odradit nejednoho zahradníka, je pro netřesky doslova požehnáním. Netřesky nepotřebují k prosperitě bohatou, na živiny náročnou zeminu. Naopak, v příliš výživné půdě by mohly ztratit svůj kompaktní tvar a zářivé barvy. Právě v chudé, kamenité a dobře propustné půdě se jim daří nejlépe a odmění se vám bohatým kvetením a sytými barvami listů. Představte si skalku zalitou sluncem, kde se mezi kameny rozprostírají pestré koberce netřesků. Nebo starý pařez, který ožívá díky trsům těchto odolných rostlin. Pěstování netřesků vám otevírá dveře k nekonečným možnostem, jak zkrášlit i zdánlivě nehostinná zákoutí vaší zahrady.
Zálivka: Méně je více
Netřesky jsou jako stvořené pro bezstarostné pěstování a potěší i ty, kteří se zálivkou spíše šetří. Méně je v tomto případě více a nadbytek vody jim škodí mnohem více než občasné sucho. Tyto odolné rostliny si s nedostatkem vláhy hravě poradí díky svým dužnatým listům, ve kterých si uchovávají zásoby vody. Zaléváme je proto jen mírně a vždy až po úplném proschnutí substrátu. V létě postačí zálivka jednou za 14 dní, v zimě ještě méně často. Netřesky pěstované venku na skalce nebo v suchých zídkách zpravidla žádnou zálivku nepotřebují, vystačí si s dešťovou vodou. Správně zalévané netřesky se vám odmění krásným vzhledem a bohatým kvetením.
Hnojení není nutností
Netřesky jsou skutečnými mistry přežití a i bez pravidelného přihnojování se jim bude dařit. Jejich přirozeným prostředím jsou skalní štěrbiny a suchá místa s minimem živin, takže si vyvinuly neuvěřitelnou schopnost hospodařit s málem. Pokud jim dopřejete dobře propustný substrát, bohatě si vystačí s živinami, které v půdě najdou samy. Netřesky pěstované v chudších podmínkách bez hnojení bývají dokonce odolnější a kompaktnější, s výraznější kresbou na listech. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a netřesky jsou toho důkazem.
Množení: Dělení trsů
Jednou z největších radostí při pěstování netřesků je jejich snadné množení. Dělení trsů je skvělou metodou, jak z jedné rostliny získat hned několik nových. Netřesky rostou v hustých trsech, které se dají snadno rozdělit. Ideální dobou pro dělení trsů je jaro, kdy mají rostliny dostatek energie pro zakořenění. Stačí opatrně vyjmout trs ze země a jemně ho rozdělit na menší části, z nichž každá by měla mít kořeny. Tyto nové rostlinky pak stačí zasadit do samostatných květináčů nebo na jiné místo na zahradě. S trochou péče se z nich brzy stanou krásné a odolné rostliny, které vám budou dělat radost po mnoho let. Dělení trsů je tak skvělým způsobem, jak si snadno a rychle rozmnožit tyto oblíbené rostliny a zkrášlit si jimi svůj domov či zahradu.
Množení: Výsev semen
Netřesky se dají snadno množit i výsevem semen, ačkoliv to vyžaduje trochu více trpělivosti. Semínka jsou drobná, proto je vyséváme na povrch substrátu a jen lehce je zatlačíme. Důležité je udržovat substrát stále mírně vlhký, dokud semínka nevyklíčí. Pro urychlení klíčení můžeme nádobu se semínky umístit do skleníčku nebo ji překrýt průhlednou fólií. Netřesky vypěstované ze semen vám poskytnou úžasnou škálu barev a tvarů, jelikož se jedná o rostliny s velkou variabilitou. Představte si tu radost, až vám vykvetou první netřesky z vašich vlastních výsevů! Budete se moci pochlubit originálními rostlinami, které jinde jen tak nenajdete.
Zimní odolnost netřesků
Netřesky jsou pověstné svou odolností a to platí i pro zimní měsíce. Většina druhů běžně pěstovaných v Česku zvládá mrazy bez újmy. Tajemství jejich odolnosti spočívá v jejich schopnosti zadržovat vodu v listech a zároveň se chránit před mrazem. Na zimu se tak netřesky stahují do sebe a vytvářejí kompaktní růžice, které jsou méně náchylné k poškození mrazem. Pro jistotu je ale vhodné netřesky na zimu chránit před nadměrnou vlhkostí, která by mohla vést k hnilobě. Stačí jim zajistit drenážní vrstvu štěrku a umístit je na místo, kde nebudou vystaveny přímému dešti a sněhu. S trochou péče se tak z netřesků můžete těšit i v zimě, kdy jejich stálezelené listy oživí nejednu skalku či truhlík. Dokonce i pod sněhovou pokrývkou si zachovávají svůj tvar a barvu a připomínají nám, že jaro a s ním i nová vegetační sezóna se nezadržitelně blíží.
Vlastnost | Záhon | Nádoba |
---|---|---|
Zálivka | Méně častá, pouze během delšího sucha | Častější, podle potřeby substrátu |
Hnojení | Není nutné, pouze na jaře pro bohatší kvetení | 1-2x měsíčně během vegetace hnojivem na sukulenty |
Zimní ochrana | Většinou není nutná, záleží na druhu a lokalitě | Doporučuje se přemístit na chráněné místo |
Škůdci a choroby
Netřesky jsou obecně odolné rostliny, ale i tak se u nich mohou vyskytnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří svilušky, které se projevují drobnými pavučinkami na rostlinách. Řešením je zvýšení vlhkosti vzduchu a případně použití insekticidního mýdla. Mšice se zase živí šťávou z rostlin a způsobují deformaci listů. I v tomto případě pomůže insekticidní mýdlo nebo postřik z kopřivového výluhu. Co se týče chorob, netřesky mohou trpět hnilobou kořenů, pokud jsou pěstovány v příliš vlhkém substrátu. Prevencí je propustná zemina a mírná zálivka. Pokud už k hnilobě dojde, je nutné rostlinu přesadit do suchého substrátu a odstranit poškozené části. Pamatujte, že včasná identifikace a správný zásah vám pomohou udržet vaše netřesky zdravé a krásné po mnoho let.
Netřesky, to je krása nenáročná. Stačí jim trocha slunce, minimum zeminy a kapka vody jednou za čas. Odmění se vám záplavou barev a odolností, která bere dech.
Božena Černá
Netřesky v nádobách
Netřesky, ty odolné a nenáročné rostliny, se přímo nabízejí k pěstování v nádobách. Ať už máte balkon, terasu nebo jen pár květináčů za oknem, netřesky vám přinesou do života kousek přírody a potěší vás svou nenáročností. Stačí jim propustný substrát, dostatek slunce a občasná zálivka. V nádobách navíc vynikne jejich krása ještě lépe než na záhoně. Můžete si vyhrát s různými druhy nádob, jejich barvami a materiály a vytvořit tak originální kompozice, které rozzáří váš domov. Netřesky v květináčích se také snadno přenášejí, takže je můžete podle potřeby stěhovat za sluncem nebo je chránit před nepřízní počasí. Pěstování netřesků v nádobách je skvělou volbou pro všechny, kteří touží po zeleni a kráse, ale nemají k dispozici zahradu. S trochou péče se vám tyto odolné rostliny odmění bohatým květenstvím a netradiční krásou, která vám bude dělat radost po mnoho let.
Inspirace pro výsadbu
Netřesky, tyto nenáročné rostliny s dužnatými listy, nabízejí nepřeberné možnosti aranžování a kombinování. Svou odolností a nenáročností na zálivku jsou ideální pro vytvoření působivých skalkových partií, suchých zídek nebo zelených střech. Představte si zářivě kvetoucí koberec netřesků na slunném svahu, který oživí vaši zahradu i v parném létě. Netřesky se skvěle hodí i do nádob, kde vynikne jejich krása v kombinaci s kameny, dřevem nebo dalšími sukulentními druhy. Experimentujte s různými barvami a tvary listů a květů a vytvořte si originální kompozice, které vám budou dělat radost po celý rok. Pěstování netřesků je navíc tak snadné, že se do něj může pustit opravdu každý, a to i bez předchozích zahradnických zkušeností. Stačí jim dopřát slunné stanoviště a propustnou zeminu a oni se vám odmění svou krásou a vitalitou.
Publikováno: 02. 12. 2024
Kategorie: domov