Výpověď daná zaměstnancem: Jak dát vale šéfovi bez zbytečných průtahů?
- Co je výpověď z práce?
- Důvody pro podání výpovědi
- Výpovědní doba: Co to znamená?
- Písemná forma výpovědi: Nutnost?
- Obsah výpovědi: Co uvést?
- Doručení výpovědi zaměstnavateli
- Potvrzení o přijetí výpovědi
- Zkušební doba a výpověď
- Dohoda o ukončení pracovního poměru
- Odvolání výpovědi: Možnosti?
- Práva a povinnosti během výpovědní doby
- Nárok na dovolenou při výpovědi
- Odstupné: Kdy na něj máte nárok?
- Co dělat po skončení pracovního poměru?
Co je výpověď z práce?
Jedná se o jednostranný právní úkon, kterým dáváte svému zaměstnavateli najevo, že s ním již nadále nechcete pokračovat v pracovním poměru. Výpověď nemusíte nijak zdůvodňovat, pokud ovšem nepodléháte zvláštním pravidlům. To se týká například výpovědní doby v délce šesti měsíců, která se vztahuje na vedoucí zaměstnance. Výpověď musí mít písemnou formu a musí být doručena zaměstnavateli. Nestačí tedy pouze oznámit úmysl skončit ústně, je nutné doručit podepsaný dokument. Doporučuje se výpověď doručit osobně a nechat si potvrdit její převzetí. V opačném případě se může stát, že se zaměstnavatel bude bránit tomu, že mu byl dokument doručen. Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a její délka je stanovena zákonem nebo pracovní smlouvou.
Důvody pro podání výpovědi
Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodnou ukončit svůj pracovní poměr. Mezi nejčastější patří hledání nové práce s lepšími platovými podmínkami, benefity nebo možností kariérního růstu. Dalším důvodem může být nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem, ať už se jedná o špatné vztahy s kolegy, nedostatek uznání za odvedenou práci nebo nesouhlas s firemní kulturou. Někdy je důvodem pro odchod také potřeba změny, touha po nových výzvách a získání zkušeností v jiném oboru.
Ať už je důvod jakýkoli, je důležité podat výpověď ze zaměstnání správným způsobem. Zaměstnanec by měl vždy dodržet výpovědní lhůtu, která je stanovena v pracovní smlouvě nebo zákoníku práce. Výpověď musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli. V textu výpovědi není nutné uvádět důvod odchodu, i když je vhodné zachovat si profesionální tón a poděkovat za příležitost pracovat v dané společnosti. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnanec nárok na vyplatení nevyčerpané dovolené a dalších náležitostí, které mu plynou ze zákona.
Výpovědní doba: Co to znamená?
Výpovědní doba je časový úsek, který musí zaměstnanec ještě odpracovat poté, co dal svému zaměstnavateli výpověď. Během této doby platí stále pracovní poměr a všechny povinnosti s ním spojené. Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Zaměstnanec podává výpověď písemně, a to buď osobně s potvrzením o převzetí, nebo doporučeně poštou. Vzor výpovědi je snadno dostupný na internetu nebo vám ho poskytne příslušný odborový orgán. Důležité je uvést všechny náležitosti, jako je jméno a adresa zaměstnavatele i zaměstnance, datum a podpis.
Písemná forma výpovědi: Nutnost?
V některých případech může být ústní dohoda s nadřízeným dostačující, ale z právního hlediska je vždy doporučeno podat výpověď písemně. Písemná forma výpovědi slouží jako důkaz o tom, že jste výpověď řádně doručili zaměstnavateli a že jste dodrželi všechny zákonné náležitosti. V případě sporu tak máte v ruce pádný argument.
Výpověď by měla obsahovat vaše identifikační údaje, identifikační údaje zaměstnavatele, datum a váš vlastnoruční podpis. Dále uveďte, že se jedná o výpověď pracovního poměru a k jakému datu má skončit. Výpověď se doručuje zaměstnavateli, a to buď osobně s potvrzením o přijetí na kopii výpovědi, nebo doporučeně poštou s dodejkou.
Pamatujte si, že podání výpovědi je důležitým krokem a je vhodné si vše dobře promyslet a zvážit všechny možnosti.
Obsah výpovědi: Co uvést?
Při sepisování výpovědi je důležité uvést všechny podstatné náležitosti, aby byla platná a nedošlo k pozdějším sporům. V první řadě jasně a srozumitelně uveďte, že se jedná o výpověď z pracovního poměru. Dále uveďte své údaje – jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého bydliště. Stejně tak uveďte údaje zaměstnavatele, kterému je výpověď určena. V textu výpovědi musí být jednoznačně uvedeno, z jaké pozice dáváte výpověď a k jakému datu má pracovní poměr skončit. Zákoník práce umožňuje dát výpověď bez udání důvodu, nicméně pokud se pro to rozhodnete, uveďte to ve výpovědi. Výpověď musí být podepsána vlastnoručním podpisem. V případě, že výpověď zasíláte poštou, doporučuje se tak učinit doporučeně a s dodejkou, abyste měli jistotu, že se k zaměstnavateli dostala.
Doručení výpovědi zaměstnavateli
Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance je jednostranný právní akt, kterým dáváte najevo svůj úmysl ukončit pracovní poměr. Na rozdíl od dohody o ukončení pracovního poměru, kde je potřeba souhlas obou stran, stačí u výpovědi pouze vaše svobodné rozhodnutí. Výpověď musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli, jinak je neplatná. Nestačí tedy pouhý email nebo telefonát. Osobní doručení s potvrzením na kopii výpovědi je nejbezpečnější variantou. Pokud se rozhodnete výpověď zaslat poštou, zvolte doporučené psaní s dodejkou. Důležité je, aby se zaměstnavatel s vaší výpovědí prokazatelně seznámil. Teprve dnem doručení totiž začína běžet dvouměsíční výpovědní doba, pokud se s vaším zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Pamatujte, že dodržení správného postupu při doručování výpovědi je klíčové pro bezproblémové ukončení pracovního poměru.
Potvrzení o přijetí výpovědi
Potvrzení o přijetí výpovědi slouží jako důkaz o tom, že zaměstnavatel vaši výpověď obdržel. Výpověď, kterou podává zaměstnanec, musí být vždy v písemné formě a doručena zaměstnavateli. Nestačí tedy pouhé oznámení ústní nebo emailem, pokud se s vámi zaměstnavatel na tomto postupu výslovně nedohodne. V opačném případě by se mohlo stát, že vaše výpověď nebude platná a vy byste museli v práci setrvat déle, než si přejete. V textu výpovědi nezapomeňte uvést vaše jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a datum, ke kterému chcete ve své funkci skončit. Výpověď musí být podepsána vaším vlastnoručním podpisem. Výpověď můžete zaměstnavateli doručit osobně nebo ji zaslat doporučeně poštou.
Zkušební doba a výpověď
Během zkušební doby může dát zaměstnanec výpověď z pracovního poměru z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. Zaměstnanec nemusí ve výpovědi uvádět žádný důvod, proč se rozhodl ukončit pracovní poměr. Výpovědní doba v případě výpovědi dané zaměstnancem během zkušební doby je 15 dnů, pokud se strany nedohodly na kratší době. Výpovědní doba začíná běžet dnem následujícím po dni, kdy byla výpověď doručena zaměstnavateli. Zaměstnanec by měl podat výpověď písemně a doručit ji zaměstnavateli tak, aby s doručením nemohly být žádné pochybnosti, například osobně s potvrzením o přijetí na kopii výpovědi. Vlastnoruční podpis na výpovědi je nutný.
Vlastnost | Písemná forma | Elektronická forma |
---|---|---|
Povinnost | Ano | Pouze pokud to umožňuje pracovní smlouva |
Dorucení | Osobně / Doporučeně | Datovou schránkou / Email s elektronickým podpisem |
Důkazní síla | Vysoká | Závisí na způsobu doručení a typu elektronického podpisu |
Dohoda o ukončení pracovního poměru
Výpověď daná zaměstnancem je jednostranný právní akt, kterým zaměstnanec projevuje vůli ukončit pracovní poměr. Zaměstnanec nemusí udávat důvod výpovědi, ledaže to zákoník práce v určitých případech vyžaduje (např. u zaměstnanců v ochranné době). Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a činí ze zákona nejméně 2 měsíce. Výpověď musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli, jinak je neplatná. Zaměstnanec se může s zaměstnavatelem dohodnout na kratší výpovědní době, než stanoví zákoník práce. V rámci výpovědi dané zaměstnancem je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na odstupném, a to i v případě, že to pracovní smlouva nebo vnitřní předpisy nezaručují.
Odvolání výpovědi: Možnosti?
Výpověď daná zaměstnancem je jednostranný právní akt, kterým zaměstnanec ukončuje pracovní poměr. Pro platnost výpovědi je třeba dodržet formu a obsah daný zákoníkem práce. Výpověď musí být dána písemně a doručena zaměstnavateli. Zaměstnanec v ní musí uvést, že pracovní poměr ukončuje, a datum, kdy má k ukončení dojít. Zákoník práce stanoví dvouměsíční výpovědní dobu, která běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Odvolání výpovědi je možné, ale pouze za předpokladu, že s ním bude zaměstnavatel souhlasit. Zaměstnanec by měl v takovém případě co nejdříve kontaktovat svého zaměstnavatele a požádat ho o stažení výpovědi. Zaměstnavatel pak může, ale nemusí souhlasit. Pokud zaměstnavatel se stažením výpovědi souhlasí, je vhodné, aby si obě strany vzájemný souhlas potvrdily písemně. Důležité je pamatovat na to, že pokud zaměstnavatel již přijal jiného zaměstnance na uvolněné místo, je pravděpodobnost, že bude souhlasit se stažením výpovědi, velmi nízká. Vždy je proto lepší si rozmyslet podání výpovědi a zvážit všechny možnosti a důsledky.
Práva a povinnosti během výpovědní doby
Během výpovědní doby, ať už ji dává zaměstnanec, nebo zaměstnavatel, trvá pracovní poměr i nadále a řídí se všemi ustanoveními v pracovní smlouvě a zákoníku práce. Zaměstnanec má tedy i v této době povinnost řádně docházet do práce a plnit své pracovní úkoly. Stejně tak mu náleží mzda a ostatní benefity, na které má ze zákona a pracovní smlouvy nárok. Výpovědní doba je dvouměsíční, pokud se strany nedohodnou na delší. Začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv a bez udání důvodu. Výpověď musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli. Doporučuje se zvolit způsob doručení, který umožňuje prokázat doručení druhé straně, například doporučeně s dodejkou. Vlastnoruční podpis na výpovědi je povinný.
Nárok na dovolenou při výpovědi
Při ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance máte nárok na čerpání nevyčerpané dovolené. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli. Doručení je důležité prokázat, proto je vhodné výpověď předat osobně s potvrzením o přijetí nebo zaslat doporučeně s dodejkou. Během výpovědní doby můžete čerpat dovolenou za podmínky, že s tím zaměstnavatel souhlasí. Zaměstnavatel nemůže jednostranně nařídit čerpání dovolené během výpovědní doby, pokud se s vámi na tom nedohodne. V případě, že do konce pracovního poměru nedočerpáte všechnu dovolenou, náleží vám za tyto dny náhrada mzdy. Tato náhrada se vypočítá z průměrného výdělku.
Odstupné: Kdy na něj máte nárok?
V případě, že dáváte výpověď vy jako zaměstnanec, nárok na odstupné se řídí Zákoníkem práce a závisí na důvodu vašeho odchodu. Pokud odcházíte z vlastního rozhodnutí, bez udání důvodu, nárok na odstupné nemáte. Výjimku tvoří situace, kdy se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou s tím, že vám bude odstupné vyplaceno. Tato dohoda musí být vždy sepsána písemně.
Výpověď ze strany zaměstnance musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli. V ní nemusíte uvádět důvod svého odchodu, pokud tak ale učiníte, může vám to do budoucna usnadnit například komunikaci s úřadem práce. Zákoník práce stanoví pro výpovědní lhůtu ze strany zaměstnance dva měsíce, tato lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. I když odstupné při běžné výpovědi neobdržíte, neznamená to, že odcházíte s prázdnou. Vždy vám náleží vyplacení náhrad mzdy za nevyčerpanou dovolenou.
Podání výpovědi je jako skok do neznáma. Může to být začátek něčeho úžasného, ale také těžkého období. Důležité je si vše dobře promyslet a nebát se změny.
Zdeněk Dvořák
Co dělat po skončení pracovního poměru?
Po ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance je důležité znát svá práva a povinnosti. Zaměstnanec má právo podat výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Výpovědní lhůta je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli. Zaměstnanec musí podat výpověď písemně a doručit ji zaměstnavateli. Doporučuje se výpověď doručit osobně s potvrzením o přijetí nebo doporučeně s dodejkou. Po skončení pracovního poměru má zaměstnanec nárok na odstupné, pokud ve firmě odpracoval alespoň dva roky. Zaměstnanec by si měl po skončení pracovního poměru také vyžádat od zaměstnavatele pracovní posudek a zápočtový list.
Publikováno: 26. 11. 2024
Kategorie: právo